Mgr. Apolena Tůmová

Horalka, matka, jogínka, špatná kuchařka (ale vytrvalá v úsilí).

DSCF4441_bw

Osobní profily, zejména učitelů jógy, by měla zavonět lehkou spiritualitou, moudrostí a zároveň skromností. Protože přebujelé ego je jeden z principů, který se v józe nenosí. Anebo se na to může jít autenticky.

Sedíme tady na kusu šutru, který se řítí vesmírem a nikdo nic neví. A upřímně, ani já. Pročetla jsem mnoho knih, medituji, mlčím v ústraní a nechám myšlenky plynout. Ale otázka, oč tu vlastně běží, visí dál ve vzduchu. Nebo v éteru, chcete-li. K čemu je tedy jóga a proč jsem se vydala tímhle směrem?

Kdysi můj kamarád prohlásil, že „každá učitelka jógy má nějakou neurózu“.  Nevím, jestli každá, ale mohu se postavit za to, že do určité míry pravdu měl. Už od pubertálních let jsem tíhla k východním filosofiím, což bylo podpořené úzkostnými stavy, kterým jsem tehdy nerozuměla. Jóga se pro mě postupně stávala terapeutickým nástrojem. V rámci transpersonální psychologie se přišlo na to, že jen sedět v křesle u odborníka a dokola omílat dětství, nemusí být vždy efektivní. Jóga pracuje s vědomím i podvědomím na základě práce s tělem (meditace, dech, asány a další) a v průběhu let jsem se tak stala sama svým vlastním terapeutem. Ráda své zkušenosti a učení přijaté od největších jógových kapacit předávám dál, protože nejen pro mě, ale i pro ostatní není život jen samá duha, jednorožci a okvětní lístky, jež by padaly z nebe.

Postupně jsem se od hlavních komerčních směru dostala až Iyengar józe, která je známá svou precizností a důrazem na vnitřní disciplínu a řád. Bez něj je člověk lehce ztracen v sobě i ve světě okolo.  Zároveň jógové učení propojuji s poznatky ze studií na Psychoterapeutické fakultě (kdy ji dokončím, ví asi jen Šiva).

Životní moto: Svět patří těm, co se neposerou. Ch.Bukowski

 

 

kontaktní email: Apolena.t@email.cz

 

Vzdělání a osvědčení:

  • 1999-2002- VOSP Dis.
  • 2003-2009 PACR Mgr.

Certifikáty:certification-mark-black

  • 2012-2014 Iyengar yoga, Intro I, II
  • 2011 Iyengar yoga Studies and Vinyasa studies in India
  • 2010 RYT-200 Certified Yoga Teacher USA (Hatha yoga)
  • 2009 Fitness yoga basic
  • 2007 Výživový poradce
  • Instruktor lyžování třídy „C“